Ma volt az első nap hogy huzamosabb időre kettesben hagytam apát és lányát, ugyanis belevágtam a jogosítványba, szerencsére volt hétvégi tanfolyam, és így apának nem kell még most az elmélet oktatás alatt szabit kivenni! 2 hétvége van, szombat vasárnap, 9-13ig, ma kezdtem, és jövő vasárnap be is fejezem, aztán megyek vizsgázni, elsősegéllyel együtt, ez egy gyorsított tanfolyam! Aztán jön a rutin,amitől nagyon félek, de hát csak sikerül! Remélem nem kellesz pótvizsgázni! :) :) Ma a kedvenc része volt a nőknek, a műszaki ismeretek! Hát ez az ami kifejezetten nem érdekel, de hát ezt is meg kell tanulni!
Ha tehetjük élvezzük a jó időt, és nagyokat csavargunk, sétálunk! Laut egyre jobban érdekli a külvilág, fák, madarak autók, és dumál nekik megállás nélkül, a kis csicsergő szájú drágám! :)
Na és akkor okosodjunk:
A fülkürthurut
A fülkürt működése
A fülkürt egy kis csatorna, mely az orrgaratot (és ezzel a külvilágot) köti össze a középfüllel. Ne mint merev, nyitott csövet képzeljük el: nyugalmi állapotban falai összefekszenek, és aktív izomműködés eredményeként nyílik meg, nyelés, rágás vagy ásítás során.Szerepe, hogy kiegyenlítse a légnyomást a dobhártya két oldalán: a külvilág és a zárt középfül között.
Ha valamilyen okból a fülkürt nem nyílik meg elég gyakran (egészséges emberben percenként 2-3x), akkor a zárt középfül szövetei „elhasználják” a levegő oxigénjét, és ha a nyomáskiegyenlítés elmarad, negatív nyomás, vákum alakul ki a zárt üregben.
Mi okozhat zavart a fülkürt működésében?
- A fülkürt elégtelen működésének az esetek döntő többségében az orrgarati szájadék körüli duzzanat az oka. Felsőlégúti betegségek esetén az orrüreg és a garat nyálkahártyájában (így a fülkürt orrüregi szájadéka körül is) gyulladás alakul ki. A gyulladt nyálkahártya megduzzad, ami szűkíti, sőt, teljesen el is zárhatja a fülkürt nyílását.
- Kisgyermekeknél (néha felnőtteknél is megmarad!) az orrmandula éppen itt található, ennek duzzanata elzárhatja a szájadékot.
- Gyermekeknél (fél és 6 éves kor között) a fülkürt egyenesebb, rövidebb és relatív tágabb, mint felnőttkorban, ezért ők különösen veszélyeztetettek.
- Felnőttkorban az orrgarati szájadék elzáródásának hátterében állhat orrsövényferdülés, egyszerű nátha, arcüreggyulladás, orrpolipok, igen ritka esetekben az orrgarat daganatai.
- Nagy nyomásváltozások (repülőút, nagy magasságváltozás) esetén a fülkürtnek jóval nagyobb nyomáskülönbségeket kell kiegyenlítenie, ilyenkor egészséges embernél is elzáródhat rövidebb-hosszabb időre (akár 2-3 hétre is).
Mit érzünk, amikor nem működik a fülkürt?
A fülkürthurut egy kellemetlen, akár 3-4 hétig elhúzódó, de nem súlyos betegség, ám ha nem vesszük komolyan, szövődményként könnyen középfülgyulladáshoz vezethet!
(Képekkel holnap jövök, mert hulla vagyok!)