/Fogzásról.....az okosok szerint/

2010. március 9., kedd

A cikk általánosságban ír, élő példa rá Laura! 4 hónaposan 1 foga volt, 5 hónaposan kint a második is alul! És nagyon úgy tűnik,még be sem fogjuk tölteni a 6. hónapot megint lesz 2 felül)
Körülbelül 6 hónapos korban bújnak ki a baba első tejfogai, s nagyjából 2 és fél éves korra mind a 20 fog előbújik. A fogak megjelenési időpontja széles határok között változik, néha már az újszülött metszőfoggal születik, másrészt sok egészséges csecsemőnél csak 10 hónapos korban bújnak ki az első fogak. Olyan is előfordul, hogy egy éves korban jön az első metszőfog, noha a baba teljesen egészséges, és a későbbi megfigyelések szerint a maradandó fogak is jól fejlettek és egészségesek lesznek. A fogzási időpontok variációinak általában nincs nagyobb klinikai jelentősége.

Ínygyulladás

A fogzás idején, természetesen azzal kapcsolatban, ínygyulladás is előfordulhat. Az íny kiszáradhat, és ezt a foghús szélén vérzés követheti. Az íny több napon át, fogkefével végzett finom dörzsölése általában néhány napon belül megszünteti a gyulladást. Az egyetlen fogzással kapcsolatos probléma, amelynek hosszan tartó következménye is lehet, az az, hogy az egyes fogak nem a megfelelő helyen nőnek a fogsorívben. Ilyen esetben nem alakulhat ki normálisan tapadó fogíny és a későbbiekben a gyermek kezelésre szorul.
Fogínygyulladás létrejöhet a kisdednél akkor is, amikor már teljes a fogsora. A szájhigiéne hiányának következtében nagy számú baktérium telepszik meg, foglepedék képződik a fognyak környékén és a fogíny vonalában, melyet, ha nem távolítunk, akkor az a foghús gyulladását, kivörösödését és gyulladását válthatja ki. Előfordulhat spontán fogínyvérzés és a kellemetlen szájszag is. Ezek a klinikai jelek súlyosságukat tekintve különbözőek lehetnek.

Az ínygyulladás lehet helyi vagy általános, az egész foghúsra kiterjedő, mely megfelelő szájhigiéne alkalmazásával rendesen gyógyul. Ha a fogínygyulladás gondos szájhigiénével mégsem gyógyítható, más betegségek jelentére is gondolnunk kell, és feltétlenül forduljunk orvoshoz.
 
FREE BLOGGER TEMPLATE BY DESIGNER BLOGS